Avtor: HB Objavljeno: 24. 03. 2024

Cvetna nedelja

Veliki bresmec spet krasi radgonsko cerkev

Tonček Kokol in njegovi prijatelji iz Melov že vse od leta 2000 izdelujejo ob cvetni nedelji veliki bresmec, ki ga vsakič postavijo v cerkvi svetega Petra v Gornji Radgoni.  Tako je letos tovrstni bresmec postavljen že 25. po vrsti.  Moramo spomniti, da je bil prvi bresmec, ki so ga pripravili na Meleh,  dolg več  kot 11 metrov in kot takega v radgonski cerkvi niso mogli postaviti. Tega so takrat naslonili  kar ob cerkev.  V poznejših letih je ista  skupina  vsako leto izdelala nekoliko krajše bresmece, torej take, da jih je bilo moč postavljati v cerkvi. Temu je bilo tudi letos tako.   Letos so opravili postavitev bresmeca v soboto  23. marca. Ob bresmecu »velikanu« je bil pri vseh mašah na letošnjo cvetno nedeljo opravljen blagoslov bresmecev, ki so ji številni verniki prinesli s seboj.

In zakaj se sploh blagoslovijo bresmeci ? Na cvetno nedeljo se obuja spomin na čas Jezusovega življenja, ko so ob njegovem prihodu v Jeruzalem ljudje  lomili oljčne veje in jih postlali kot preprogo pred njegovim prihodom. Sicer pa se s cvetno nedeljo prične v rimsko katoliški cerkvi  tudi »oživljati« spomin zadnjih dni Jezusovega zemeljskega življenja, njegove smrti in vstajenja iz groba.

Franci Klemenčič