Na "moškem zajtrku" okrog 60 moških

V župniji svetega Petra Gornja Radgona so letos v »teku« že 16. Trstenjakovi večeri. V soboto 21. januarja je bil tako imenovan moški zajtrk. Tega se je udeležilo preko 60 mož. Nekaj »poslušalcev« je prišlo celo iz drugih območij, to so taki, ki so vključeni  v domačih župnijah v  zakonske skupine. Po besedah gosta »zajtrka« 42 letnega Benjamin Sitera doma v Leskovcu pri Krškem  iz društva  Družina in življenja, je  ta čas na območju vse Slovenije kar 266 zakonskih skupin. V radgonski župniji delujeta dve skupini; prva deluje že preko 22 let. Združbo sta »uvedla« Benjaminova starša. Ta sta  pred dvema letoma v Novem mestu  med slovesno sveto mašo, ki jo je daroval  takratni apostolski nuncij  v Sloveniji msgr. d r. Jean-Marie Speich prejela najvišje papeško cerkveno  odlikovanje Pro ecclessia et Pontifice in to za prav zaradi delovanje na področju zakonskih  skupin in odnosov med zakonci.

Benjamin Siter je zbranim predstavil svoje življenje in delo. Gre za dokaj povprečnega Slovenca, ki se je  v mladosti srečeval s svojimi težavami, kot se to srečuje veliko mladih. Poudaril pa je, da pa mu je prav zaradi vere uspelo spremeniti način življenja. Z ženo imata štiri otroke. Druženje je bilo dve  šolski uri.

Iz vsega povedanega povzemamo Exodus 90. Kaj to sploh je ?

Iz interneta smo prepisali:Gre za post od alkohola, sladkarij, hranjenja med obroki, interneta (razen za službene namene), televizije. Gre za to, da spiš vsaj sedem ur na dan in imaš vsaj eno uro molitve na dan ali 20 minut kontemplacije, po možnosti pred Najsvetejšim. V ekipi smo možje, ki se podpiramo med sabo,” pripoveduje Benjamin Siter, mož in oče štirih otrok, ki ima pri tem 90-dnevnem izzivu družbo še petih “možakarjev”.
Približno trimesečni izziv vsebuje tudi fizično dejavnost trikrat tedensko, krepitev telesa. Vsaka ekipa pa ima, če je mogoče, duhovnega spremljevalca. Sicer pa spremljajo in spodbujajo tudi drug drugega. Vsak ima tudi svoje sidro, člana skupine, s katerim še dodatno analizirata in vrednotita dosežke ter krepita voljo drug drugega. Prva stvar, ki jo “dedec” zjutraj doživi, pa je mrzla prha. “Zadnjih nekaj dni nisem več na prstih, ko se tuširam. Oprhaš se zelo hitro. Mrzla voda te malo strese, spravi iz cone udobja.”Združenje izdaja že 21 let svoje  Glasilo Družina in Življenje. Ta izide štiri krat na leto in to v nakladi 5.500 izvodov. Odgovorni urednik revije je prav  Benjamin Siter.   Zbrani udeleženci so bili nato deležni prigrizkov in napitkov.

Trstenjakovi večeri se bodo zaključiči v soboto 11. februarja, ko bo še ženski zajtrk. Gostja bo redovnica Emanuele Žerdin (sorodnica pokojne  Cilke Dimec Žerdin). Vstop bo prost, le prijaviti se je potrebno v naprej in to najpozneje do četrtka 9. februarja.

Besedilo in foto : Franci Klemenčič