Podrta topola ob  Svetilniku miru

V petek 23. aprila je Gozdarstvo Gornja Radgona, ki ga vodi radgonski župan Stanko Rojko ob sodelovanju firme Projekt iz Šratovcev, ki je bolj znano pod imenom Elektro Petek opravilo »podiranje« topolov, ki sta rastla  na dvorišču  cerkve svetega Petra ob spomeniku Svetilnik miru. Šlo je za topola stara preko 50 let in sta bila visoka preko 35 metrov. Oba topola sta posebno ob vetrovnem vremenu ogrožala tukajšnji spomenik Svetilnik miru in tudi radgonsko cerkev. Nevarna pa sta bila tudi za  radgonske vernike ob druženjih na tukajšnjem dvorišču. Vrsto let se je načrtovalo, da je potrebno topola podreti. Podiranje je bilo dokaj težavno in nevarno opravilo. Ob tem moramo poudariti, da se je pri delu  posebej izkazal  radgonski župan Stanko Rojko s svojo ekipo. Sicer pa nam je radgonski župnik Franc Hozjan  povedal, da je o »podiranju« veliko razmišljal in, da je zelo hvaležen, da se je delo opravilo brez vsakih zapletov.

Spomnimo, da je Svetilnik miru ob radgonski cerkvi v nedeljo 2. julija  1940 blagoslovil takratni nad vse dejavni radgonski župnik Martin Gabrc, ki so ga nemški vojaki na prvi dan druge svetovne vojne, to je 6. aprila 1941, ustrelili.  Spomenik je bil  postavljen v spomin padlim žrtvam in borcem za Severno mejo.  Žal so spomenik že v aprilu leta 1941,  razstrelili nemški zavojevalci, ki so prodirali v Jugoslavijo in zasedali naše ozemlje. Domačini so po letu 1945 sestavili ostanke spomenika, leta 2004 pa je bil ta obnovljen in tak še danes obstoja.

Po odstranitvi dveh  nevarnih topolov spomenik ne bo več ogrožen.

Besedilo in foto : Franci Klemenčič